Trochę z Lema o homo sapiensACH

Przyznaję się bez bicia; w szkole nie cierpiałam Lema. W podstawówce nie mogłam patrzeć, ścierpieć i przetrawić jego pilota Pirxa. Od tego czasu upłynęło trochę wody w Wiśle i nie ma to,  jak małe spotkanie czytelnicze z Lemem.
Dzisiaj przez przypadek otworzył mi się dokument, w którym zapisałam pewien cytat, oczywiście ze Stanisława Lema, z  eseju pt. „Co pozostaje?”. Zapewne wielu z Was będzie on znany, ale dzisiaj chciałabym podzielić się nim z wszystkimi, którzy tutaj zaglądają. A przy okazji, zapytać – po kiego czorta czytamy i oglądamy horrory…?
„Sęk w tym, że człowiek rozumny jest statystycznie głupi, a im większy postęp techniki, tym większa szansa dla głupoty, aby się powielać, aby się gzić, ewentualnie niszczyć, deptać, burzyć i mordować. Kto się boi kary, czyli zemsty bezosobowego prawa, może per procura mieć uciechę dzięki filmom i wideokasetom, pokazującym np. jak wygląda dziewczyna (żywa), rżnięta na kawały mechaniczną piłą. Może jest i ręczna gdzieś, nie wiem. Podobno człowiek był jako australopithecus łagodnym roślinojadem niczym wielkie małpy szerokonose, ale zlazłszy z drzewa jął gnać za zwierzyną, bo mu przyszedł apetyt na filety i zmięsożerniał do tego stopnia, że zjadł brata neandertalczyka. Obrońcy mówią, że wcale nie zjadł i w ogóle homo sapiens nie zabił hominem neanderthalensem, a tylko „wyparł go” z niszy życiowej. Wyparł, ale nie w grób? Mówią, że się z nim sparzył i stąd dzisiejsze chamy, ale inni antropologowie twierdzą, że to też hipoteza, że homo sapiens w ogóle z neandertalczykiem, tj. z neandertalką, spłodzić nie mógł, tak bowiem odmienne genetycznie były te gatunki. […]”

Informacje o Alice

Fall in love with writing...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Trochę z Lema o homo sapiensACH

  1. Onibe pisze:

    moda, oto dlaczego ;-)

    • Alice pisze:

      A propos „horrorów”, w USA to mają „horror”. Wg moich prywatnych statystyk:d strach mieszkać w USA. A czemu? Bo raz- podobno AŻ 10% społeczeństwa było uprowadzone przez kosmitów („Czwarty stopień”), dwa – nocleg w motelu gdzieś na prowincji grozi w najlepszym przypadku nagraniem na tajną kamerkę, w gorszym – na spotkaniu popaprańca, a w najgorszym – na okrutnej śmierci z rąk owego popaprańca („Vacancy”). Trzy – nie warto w USA zabierać autostopowiczów bo są nimi albo wampiry, które wgryzą się w szyję, albo jednostki tak zdeprawowane i nie mające sumienia, że strach opowiadać co mogą z nami zrobić. I tak można mnożyć sytuacje tzw. „amerykańskiego horroru”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s