World Book and Copyright Day

Dziś, 23 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (World Book and Copyright Day). Pomysł na jego zorganizowanie  powstał już w 1926 roku w Katalonii, ale dopiero w 1995 roku celebrowano ten dzień po raz pierwszy. Organizatorem wydarzenia jest UNESCO. Data nie jest wybrana przypadkowo, a ma znaczenie symboliczne dla literatury światowej. Otóż 23 kwietnia zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir, a także znany historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Głównym celem tego dnia jest promowanie czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej. 
Oficjalna strona Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO: http://www.unesco.org/new/en/unesco/events/prizes-and-celebrations/celebrations/international-days/world-book-and-copyright-day-2014
hokus-pokusW związku z tym, że dziś mamy światowy Dzień Książki i Praw Autorskich postanowiłam napisać też prywatnie kilka słów. Książki od zawsze były obecne w moim życiu. Kilka tytułów i autorów znacząco wpłynęło na moją osobę i ukształtowało mnie jako czytelnika. Dziś jednak nie będę pisała ani o tych książkach, ani o tych pisarzach, a jedynie pragnę w kilku słowach wspomnieć o moim ostatnim czytelniczym odkryciu. A jest nim Kurt Vonnegut. Totalne zaskoczenie i inspiracja. Tak mogę w największych skrócie opisać odczucia po lekturze jednej z jego książek pt. „Hokus Pokus”. Intrygujący, osobliwy, odważny, prowokujący, przenikliwy, wciągający. Czytanie Vonneguta to przyjemność sama w sobie. Świetnie pisze (ta lekkość!), tworzy oryginalne formy, czarny humor w jego wydaniu potrafi doprowadzić do łez, a do tego „Hokus Pokus” to naprawdę znakomicie opowiedziana historia pełna wielu refleksji i spostrzeżeń, niestety gorzkich, dotyczących ludzkiej natury.
Oficjalna strona Vonneguta: http://www.vonnegut.com/

Informacje o Alice

Fall in love with writing...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „World Book and Copyright Day

  1. Vonnegut – muszę wrócić do jego prozy ; )

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s