A.S.A. Harrison, W cieniu

Co dzieli zwykłą kobietę od morderczyni? Jak daleko może się posunąć człowiek, by ochronić swój świat?

Tod zostawia Jodi dla dużo młodszej kobiety. Dla Jodi oznacza to koniec życia, które dotąd prowadziła: pięknego domu, stabilizacji, bezpieczeństwa. Jedynym i najlepszym wyjściem z tej sytuacji wydaje się zamordowanie partnera, zanim ten zmieni testament.

Harrison_W cieniu_3D„W cieniu” to brutalnie zimny zapis stopniowego rozkładu związku. Związku, który przez wiele lat funkcjonował dobrze, poprawnie, sprawdzał się, a pewnego dnia zaczął się po prostu rozkładać. Susan Harrison (A.S.A. to pseudonim artystyczny pisarki) jednoznacznie też pokazuje winnego, jego-mężczyznę, tego, który zdradzał i nie potrafił docenić spokojnej, wybaczającej i usłużnej partnerki. To opowieść, którą mamy możliwość zobaczyć z dwóch perspektyw: jej i jego. Historia opowiedziana przerażająco chłodnym stylem, ponura, smutna i zimna. Prosty język powieści będący zarazem plusem (bo oddaje sztuczność i zakłamanie panujące w relacjach pomiędzy dwójką głównych bohaterów) i minusem (bo chwilami przeszkadza i razi prostota szaty językowej) wciąga czytelnika w grę pozorów i złudzeń, którymi karmią się nawzajem Jodi i Todd. To także tytuł zgrabnie wpisujący się w modną ostatnimi czasy tematykę toksycznych związków.

Dla fanów „Zaginionej dziewczyny” i „Zanim zasnę”

„The Silnet Wife” (tłum. „milcząca żona”), tak brzmi oryginalny tytuł powieści, zyskał dużą popularność w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii za sprawą wymownych porównań debiutu literackiego Susan Harrison do książki Gillian Flynn pt. „Zaginiona dziewczyna”. O ile można powiedzieć, iż „W Cieniu” to całkiem zgrabny thriller psychologiczny i całkiem dobry debiut literacki, o tyle stawianie w jednym szeregu tych dwóch powieści jest nazbyt wielkim pochlebstwem w stronę Harrison.

Warto dodać, że inspiracją do tematu podjętego w książce był osobisty dramat kanadyjskiej pisarki, która odkryła romans męża. Fakt ten zbiegł się z próbą stworzenia przez nią pierwszej powieści non-fiction (wcześniej znana była w Kanadzie jako autorka literatury erotycznej; „Lena”, „Orgazm”). Susan Harrison w tamtym okresie zaczęła uczęszczać do psychoterapeutki, która poradziła jej, aby pisanie potraktowała jako formę oczyszczenia. Tak właśnie powstał thriller „W Cieniu”. Pisarka zmarła na raka (14 kwietnia 2013 roku) niedługo przed premierą książki, która miała miejsce 25 czerwca 2013 roku (Kanada, USA, Wielka Brytania).

Do tego 1 mln sprzedanych egzemplarzy, nagroda „Guardiana” dla najlepszego thrillera psychologicznego oraz nadciągająca ekranizacja książki z Nicole Kidman sprawiają, iż nie sposób przejść obojętnie obok tego tytułu.

„Kobiety lubią wierzyć, że ich mężczyźni są milsi niż w rzeczywistości (…). Usprawiedliwiają ich. Nie widzą całego obrazu, tylko poszczególne kawałki, więc nie wiedzą, jak źle jest naprawdę” („W cieniu”, s. 104).

 A.S.A Harrison, W Cieniu, tłum. Dorota Malina, wyd. Znak litera nova, Kraków 2015
Fragment powieści: http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,4205

 

Informacje o Alice

Fall in love with writing...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s